Od miażdżycy tętnic do zawału

Od miażdżycy tętnic do zawału

Do różnorakich tkanek budujących ciało człowieka (mięśnie, tkanka układu nerwowego, skóra i tkanka łączna) składniki odżywcze i niezbędny tlen dostarczane są dzięki tętnicom. W zdrowym organizmie te naczynia są silne i elastyczne, a ich wewnętrzne ściany są niezwykle gładkie, umożliwiając szybki przepływ krwi, bez żadnych przeszkód.

W miarę upływu czasu tłuszczowe i wapniowe złogi, zwane blaszką miażdżycową, mogą odkładać się na wewnętrznej ścianie tych naczyń, powodując ich zwężenie. Szczególnie niebezpieczne jest to, że płytki krwi mogą przylegać jedna do drugiej na powierzchni tej blaszki i wytworzyć zakrzep, który jeszcze bardziej zwęża światło naczynia lub może się oddzielić i zablokować cieńsze naczynia.

Gdy w ten sposób zablokowana zostanie tętnica wieńcowa, może dojść do zawału mięśnia sercowego. Zablokowanie naczyń w mózgu może spowodować zawał mózgu (udar niedokrwienny), który powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeśli dojdzie do zwężeń naczyń w jednej z kończyn (zwykle w obrębie nóg), pacjent może mieć problemy z chodzeniem albo – w cięższych przypadkach – mogą pojawić się owrzodzenia skóry lub nawet zgorzel, które stanowią główne objawy zarostowej choroby tętnic obwodowych.

Zawał mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego pojawia się w następstwie nagłego przerwania lub znacznego zmniejszenia dopływu krwi do części mięśnia sercowego. Gdy przepływ krwi jest blokowany przez dłuższy czas, niedobór tlenu powoduje uszkodzenie części mięśnia sercowego, a w rezultacie jego obumarcie. Lokalizacja takiej niedrożności i dotknięty nią obszar mają bezpośredni wpływ na to, w jakim stopniu serce będzie w stanie pompować krew. W najgorszym scenariuszu serce nie będzie w stanie zaopatrywać mózgu w świeży tlen, co doprowadzi do zgonu.

Objawy(1)

Objawy zawału mięśnia sercowego są dość zróżnicowane. Zależą one w dużej mierze od wieku pacjenta, chorób współistniejących oraz lokalizacji i rozległości uszkodzenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • Uczucie ucisku za mostkiem, silny ból w klatce piersiowej
  • Ból promieniujący do lewej ręki, lewego barku, lewej łopatki, szyi lub brody
  • Wymioty
  • Mdłości
  • Nieprawidłowy rytm serca
  • Trudności z oddychaniem
  • Zimne poty

Zawał mózgu (udar niedokrwienny)

Oderwane zakrzepy mogą też przedostać się do mózgu i zablokować naczynia mózgowe. Uszkodzenie spowodowane brakiem tlenu również zależy od lokalizacji niedrożności i rozmiaru dotkniętego nią obszaru. Uszkodzenie tkanek mózgu może doprowadzić do paraliżu, zaburzeń widzenia lub mowy, utraty pamięci, a nawet zgonu.

Objawy(2)

Komórki ośrodkowego układu nerwowego wymagają stałego dopływu tlenu, który jest dostarczany wraz z krążącą krwią. Jeśli zakrzep uniemożliwi krwi dotarcie do danego obszaru, neurony w tej okolicy zostaną uszkodzone w krótkim czasie i obumrą. Objawy zwykle występują nagle i mogą obejmować:

  • Zdrętwienie lub osłabienie twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie ciała
  • Nudności lub wymioty Trudności z komunikacją, trudności z mówieniem
  • Silny ból głowy bez uchwytnej przyczyny
  • Zawroty głowy, splątanie lub – w cięższych przypadkach – utratę przytomności

Co możemy zrobić w ramach profilaktyki?

Od miażdżycy tętnic do zawału

Miażdżyca tętnic nie jest chorobą, która codziennie będzie wysyłać objawy ostrzegawcze, abyśmy zwrócili na nią uwagę. Zawał spowodowany miażdżycą tętnic jest jednak zbyt poważną chorobą, aby odkładać działanie do czasu, gdy zaczną się prawdziwe problemy. Fakt, że naczynia krwionośne są w złym stanie staje się często widoczny dopiero wtedy, gdy organizm musi zmierzyć się z zawałem mięśnia sercowego lub mózgu.

Można jednak podjąć działania, aby zachować zdrowie i elastyczność naczyń krwionośnych. Zmiana diety na zdrową i prowadzenie bardziej aktywnego stylu życia, z uwzględnieniem aktywności fizycznej, stanowią niewątpliwie ważny krok.(3)

Tablica ryzyka SCORE to prosty sposób, aby wyliczyć indywidualne ryzyko wystąpienia zawału.(3) Jeśli wynik jest wyższy niż 5%, należy od razu zacząć działać.

Aspirin® Cardio 100 mg to lek zawierający kwas acetylosalicylowy. Stosowanie 1 tabletki na dobę hamuje przyleganie płytek krwi, przeciwdziałając tworzeniu się skrzepów krwi mogących zwęzić lub zablokować naczynia krwionośne i zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zawału.(4)

Nie czekaj z działaniem do momentu, gdy zaczną się prawdziwe problemy! Porozmawiaj z lekarzem o ryzyku zawału i udaru!

 

Piśmiennictwo

  • (1) Lu L, Liu M, Sun R, Zheng Y, Zhang P. Myocardial Infarction: Symptoms and Treatments. Cell Biochem Biophys. 2015;72(3):865-867. doi:10.1007/s12013-015-0553-4. Return to content
  • (2) Yew KS, Cheng EM. Diagnosis of acute stroke. Am Fam Physician. 2015;91(8):528-536. Return to content
  • (3) Piepoli MF, Hoes AW, et al. 2016 European Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice: The Sixth Joint Task Force of the European Society of Cardiology and Other Societies on Cardiovascular Disease Prevention in Clinical Practice (constituted by representatives of 10 societies and by invited experts) Developed with the special contribution of the European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation (EACPR). Atherosclerosis. 2016;252:207‐274. doi:10.1016/j.atherosclerosis.2016.05.037. Return to content
  • (4) )Bayer AG. Aspirin Cardio, ulotka dla pacjenta, https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/785/leaflet (dostęp grudzień 2022) Return to content

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.