Więcej fizycznej aktywności = wolniejsze starzenie

Więcej fizycznej aktywności = wolniejsze starzenie

Po szczegółowej analizie stylu życia i DNA 1200 bliźniąt jednojajowych, zespół naukowców z Londynu pod kierownictwem Lynn Cherkas dokonał zdumiewającego odkrycia.

Badacze z King’s College odnotowali istotne różnice budowy DNA pomiędzy bliźniętami (o średniej wieku wynoszącej 49 lat) w związku z aktywnością fizyczną. Końcówki chromosomów (tzw. telomery) u osób wykonujących regularne ćwiczenia fizyczne były średnio o 200 nukleotydów (jednostek budujących DNA) dłuższe w porównaniu z ich genetycznie identycznym, a mniej aktywnym fizycznie rodzeństwem.(1)

(Telomery umiejscowione na końcach ludzkich chromosomów ulegają skróceniu przy każdym podziale komórkowym, przez całe nasze życie. Gdy telomery są zbyt krótkie, komórki przestają się dzielić. Może nawet dochodzić do ich obumierania. Dlatego długość telomerów wskazuje rzeczywisty wiek biologiczny organizmu na poziomie komórkowym – New Scientist)

Oceniając proces skracania DNA, naukowcy odkryli wyraźną zależność między wyższym poziomem aktywności fizycznej a wolniejszym skracaniem telomerów. Przekłada się to na dłuższy oczekiwany czas życia komórek i spowolnienie procesu ich starzenia.

Może to również tłumaczyć, dlaczego osoby bardziej aktywne fizycznie, nie tylko rzadziej cierpią na otyłość, choroby układu krążenia i cukrzycę, ale także są mniej podatne na widoczne oznaki starzenia się niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Oprócz regularnego ruchu także inne czynniki przyczyniają się do zapobiegania chorobom serca. Należą do nich: zdrowa dieta, rezygnacja z nałogów, a także regularne przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków. Aspirin® Cardio jest jednym z najbardziej znanych na świecie leków zapobiegających zakrzepowym chorobom tętniczego układu krążenia. Już od kilkudziesięciu lat pomaga milionom osób na całym świecie. Udowodniono, że regularne stosowanie leku przez pacjentów z grupy wysokiego ryzyka po indywidualnej ocenie oraz u pacjentów z utrwaloną chorobą układu krążenia zmniejsza ryzyko zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu. Lek ma prosty mechanizm działania. Płytki krwi są ważnym składnikiem krwi. Ich funkcja polega na łączeniu się i tworzeniu zakrzepu, który zatrzymuje krwawienie z uszkodzonego naczynia krwionośnego. W przebiegu miażdżycy płytki krwi mają jednak tendencję do zlepiania się ze sobą nawet wówczas, gdy nie powinny i mogą zmniejszać drożność ważnych naczyń tętniczych. Kwas acetylosalicylowy, czyli substancja czynna leku Aspirin® Cardio, pomaga zapobiegać nieprawidłowej agregacji płytek krwi. W ten sposób zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, które mogą prowadzić do zwężenia lub niedrożności tętnic.(2)

 

Piśmiennictwo

  • (1) Cherkas LF, Hunkin JL, Kato BS, et al. The association between physical activity in leisure time and leukocyte telomere length. Arch Intern Med. 2008;168(2):154-158. doi:10.1001/archinternmed.2007.39. Return to content
  • (2) Aspirin Protect,Внатрешно упатство, 04.2018. Return to content

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.