10+1 porad dotyczących pomiaru ciśnienia krwi w domu

Chyba każdy woli mierzyć ciśnienie krwi w domu zamiast w gabinecie lekarskim lub przychodni. Dzisiaj dostępne są również aparaty do pomiaru ciśnienia krwi przeznaczone do użytku domowego. Warto wiedzieć, że ciśnienie krwi można dokładnie mierzyć w domu, w spokojnych warunkach, ale żeby pomiar był dokładny, trzeba pamiętać o kilku rzeczach, które mogą wydawać się „drobiazgami”.

Dokładny pomiar ciśnienia krwi, dokładna diagnoza

W istocie tylko wiarygodne pomiary ciśnienia krwi pozwalają lekarzom na postawienie dokładnej diagnozy; a dokładna diagnoza jest warunkiem wstępnym do znalezienia najbardziej odpowiedniej terapii.(1)

Pomiar ciśnienia krwi, niezależnie od miejsca, najeżony jest jednak wieloma pułapkami, i pacjenci, którzy mierzą ciśnienie samodzielnie w domu, mogą popełnić, i często popełniają, dziesiątki błędów.(1,2)

W naszym artykule doradzamy, jak można zwiększyć wiarygodność pomiaru ciśnienia krwi.

Efekt białego fartucha nie jest tylko legendą

Wiele osób woli mierzyć ciśnienie krwi w domu niż w placówce służby zdrowia. Przyczynia się do tego również „efekt białego fartucha”.

„Efekt białego fartucha” nie jest tylko legendą, a zjawiskiem, które naprawdę istnieje. Niektórzy pacjenci uzyskują wyższe odczyty ciśnienia krwi w obecności lekarzy lub pielęgniarek z powodu pewnej formy lęku. W obecności „białych fartuchów” zarówno wartości skurczowe (= górne), jak i rozkurczowe (= dolne) mogą być o 20-25 milimetrów rtęci (mm Hg) wyższe niż w przypadku pomiaru w domu w spokojnych warunkach.(2)

10 + 1 użytecznych porad dotyczących pomiaru ciśnienia krwi w domu(1,2)

Eksperci zidentyfikowali szereg czynników, które wpływają na dokładność pomiaru ciśnienia krwi.(2) Posiadanie doskonałego ciśnieniomierza nic nie da, jeśli osoba mierząca ciśnienie nie będzie zwracać uwagi na pewne zasady, których należy przestrzegać.

Dzięki zastosowaniu poniższych 10 + 1 porad odczyty będą bardziej wiarygodne.

1. Mierz ciśnienie krwi codziennie, zawsze o tej samej porze. Ciśnienie krwi wykazuje znaczne wahania dobowe. Codziennie mierz ciśnienie krwi o tej samej porze, ponieważ jest to jedyny sposób, aby uzyskać porównywalne dane. Ustal na przykład, że będziesz mierzyć ciśnienie krwi o godzinie 8:00 rano.

2. Zawsze odpocznij przez 5 minut przed dokonaniem pomiaru. Ważne jest, aby nie wykonywać żadnej pracy siedzącej podczas tego okresu „odpoczynku” wynoszącego co najmniej 5 minut. Nieprzestrzeganie okresu odpoczynku i mierzenie ciśnienia krwi w pośpiechu skutkują najczęściej uzyskaniem wyższych wartości mm Hg.(2)

3. Usiądź przy stole tak, aby mankiet znajdował się na wysokości serca podczas pomiaru ciśnienia krwi. Usiądź na krześle, które ma oparcie podtrzymujące plecy podczas pomiaru.(2)

4. Ważny jest właściwy rozmiar mankietu. Przy wyborze i zakupie ciśnieniomierza upewnij się, że rozmiar mankietu pasuje do twojego ramienia. Mankiet powinien być ciasny, ale nie bardzo ciasny.(1,2) Zapomnij o mierzeniu ciśnienia krwi przez ubranie. Nigdy nie zakładaj mankietu na ubranie, ponieważ może to zniekształcić mierzone wartości.

5. Nie pij alkoholu, nie pal papierosów ani nie pij kawy na 1 godzinę przed pomiarem ciśnienia krwi.

6. Jeśli przyjmujesz lek przeciwnadciśnieniowy, zalecane jest zażycie go po pomiarze ciśnienia krwi.

7. Jeśli musisz oddać mocz, nie mierz ciśnienia krwi z pełnym pęcherzem. Zawsze opróżniaj pęcherz przed dokonaniem odczytów. Pomiar ciśnienia krwi przy napiętym pęcherzu może zwiększyć wartość skurczową (= górną) nawet o 33 mm Hg.(2)

8. Nie poruszaj się ani nie krzyżuj nóg podczas pomiaru ciśnienia krwi. Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami może podnieść ciśnienie skurczowe nawet o 15 mm Hg.(2)

9. Zachowaj ciszę. Nie rozmawiaj ani niech nikt do Ciebie nie mówi podczas pomiaru ciśnienia krwi.

10. Jeśli powtarzasz pomiar ciśnienia krwi, odczekaj co najmniej 1 minutę pomiędzy dwoma odczytami.

10 + 1. Zapisuj swoje pomiary.

Zapisz datę i godzinę pomiaru, zmierzone wartości ciśnienia krwi, częstość akcji serca oraz kiedy i jakie leki zażyłeś. Możesz również odnotować w swoim dzienniku czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne (takie jak choroba, stres, zimny lub ciepły front atmosferyczny), które Twoim zdaniem mogły zaburzyć ciśnienie krwi.

 

pomiar ciśnienia tętniczego – instrukcje

Dodatkowa uwaga

Pomiar ciśnienia krwi w domu jest akceptowany i popierany również przez specjalistów. Ale żeby pomiar był dokładny, należy pamiętać o kilku sprawach.

Warto mierzyć profesjonalnie i dokładnie. Dokładne i wiarygodne odczyty ciśnienia krwi w domu stanowią wskazówkę dla lekarzy i są jednym z czynników branych pod uwagę przy dalszym planowaniu lub modyfikacji terapii przeciwnadciśnieniowej.

Kobieta w podeszłym wieku mierząca ciśnienie tętnicze

Piśmiennictwo

  • (1) Ramtahal R. Common errors in the measurement of blood pressure. Int Arch Nurs Health Care. 2015; 1:1. Return to content
  • (2) Kallioinen N, Hill A, Horswill MS i wsp. Sources of innacuracy in the measurement of adult patients’ resting blood pressure in clinical settings: a systematic review. J Hypertens. 2017; 35:421-41. Return to content

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.